Кількість
|
Вартість
|
||
|
Паперові віяла
Найстаріший збережений паперовий віяло виготовлений із бамбука у другому столітті до нашої ери. Складні віяла були винайдені в Японії між VI і IX століттями. Зазвичай їх робили з паперу або шовку, а розпис замовляли у відомих художників.
Паперові віяла: як усе починалося
Традиційний азіатський пліє – зразок краси з чудовим функціоналом. Каркас виготовляють із бамбукових рейок-пластин, а паперова частина називається екраном. У майстернях Північного Таїланду виготовлення починається з вузьких стебел місцевого бамбука. Купити або подарувати такий елемент було почесно.
- Гострим ножем стебла нарізають приблизно на довжину пластини, а потім розщеплюють посередині.
- Традиційними ножами із кожної заготовки формують пластину завтовшки 2 мм. Вони ідеально плоскі, щоб віяло могло гарно складатися.
- На відстані 6-9 см від основи просвердлюють невеликий отвір.
- Потім пластини збирають на штифт. Кількість пластин і їхня довжина визначають вартість і розмір віяла. Зовнішні пластини ширші й товщі за інші, вони опуклі з одного боку та називаються гардами, тому що саме на них натискають, щоб відкрити віяло. Вони також захищають віяло від пошкоджень.
- Щоб створити екран, віяло розкривають і розкладають на білому бавовняному полотні. З нього вирізають півкруглий екран, який на 4-6 см довший за пластини віяла. Ця тканина є структурною основою екрана, вона зміцнює й підсилює віяло. Папір виготовляють традиційним способом, змішуючи волокнисту кору шовковиці з природними барвниками, наприклад, для жовтого додають квітку календули, а для червоного – марену.
Барвник змішують із волокнами шовковиці, потім тонкий шар забарвлених волокон викладають на прямокутну сітку. Процес повторюють, додаючи шари, доки папір не набуде необхідної товщини. Потім її висушують на сонці. Коли папір готовий, з неї вирізають шматок аналогічної форми, як із бавовни, і деталі склеюють праскою. Два шари з’єднуються завдяки вологості паперу. Крім того, у волокнах міститься клейка речовина. Потім екран складають навпіл і в нижній частині, де не наноситиметься малюнок, проводять лінію – цю частину згодом відрізають. Зроблений із білого борошна клей наносять на ті частини пластин, де буде приклеєний екран. Пластини розміщують на екрані й швидким вертикальним рухом притискають, одночасно прибираючи зайвий клей. Далі екран обрізають так, щоб тканина на 2 см виступала за межі пластин, після чого проклеюють край і накладають його на пластини. Нарешті, найделікатніший етап – перше складання пліє. Кожна складка залишиться назавжди і задасть форму віяла при відкритті та закритті, тому помилки бути не може.
Паперові віяла для декору
Тепер повністю зібраний віяло готовий до розпису акриловими фарбами. Іноді клієнти замовляють конкретну тематику або сцену, але зазвичай усе залежить від уяви художника.
- Художник може змінити відтінок фарби для досягнення потрібного ефекту.
- Додаються акрилові гелі, спеціальні добавки та пасти для створення ефекту масляної фарби або ж розбавляють водою для прозорішого кольору – подібного до акварелі.
- Завершальний штрих – майже ювелірна робота: фарбу наносять кондитерським способом через спеціальний мішечок, щоб отримати рельєфні лінії.
Висохла фарба стає стійкою до води, тому малюнок не постраждає навіть під час транспортування. Це справжній витвір східного мистецтва, який ніколи не втратить своєї краси – незалежно від того, чи відправляється він на інший кінець світу або просто в сусідній будинок. Нині складно уявити святковий інтер’єр без використання простих і водночас вишуканих прикрас, що прийшли до нас зі східних країн.